Kosmeetika koostisainete maailm on väga kirju ja ma ütleks, et ka keeruline. Kõikidele nimetustele on veel mitu erinevat sünonüümi ja, et kogu selles maailmas ellu jääda olen teinud veidi uurimistööd. Vaatame erinevaid kosmeetika koostisaineid, millest soovitaksin hoiduda.
Ethylhexyl Methoxycinnamate
SAMUTI KA: Octinoxate, Octyl Methoxycinnamate
Tegemist on keemilise ühendiga, mis on kõige enam kasutatav kaitsefilter maailmas päikesekaitsekreemides ja muudes nahahooldustoodetes. Muideks see kaitseb ainult UVB, mitte UVA kiirguse eest. Kosmeetikatoodetes toimib see ka fotostabilisaatorina ning aitab kaitsta värve ja lõhnaaineid.
Koostisosa ei ole keelatud. Kuid rangelt soovituslik mitte kasutada rasedatel ja alla 2-aastastel lastel ja noorukitel, kuna imendub rinnapiima ja mõjutab hormoone.
Lisaks on koostisosa väga ohtlik elusloodusele, kuna see ei lahustu vees.
Mõned koostisained veel, mida me soovitame päikesekaitsekreemides vaadates, et need ei oleks sees on:
Octocrylene – Kui see kemikaal puutub kokku ultraviolettvalgusega, neelab see kiired ja tekitab hapnikuradikaale, mis võivad meie naharakke kahjustada ja põhjustada mutatsioone. Antud koostisaine imendub nahka kergesti ja võib koguneda kehasse mõõdetavates kogustes. Seda ainet on leitud ka rinnapiimast. Lisaks on see keskkonnale mürgine.
Oxybenzone – See koostisaine aitab teistel koostisainetel kiiremini läbi meie naha imenduda, kuid see tekitab UV-kiirte käes keemilise reaktsiooni. Kui oksübensoon imendub nahka, võib see põhjustada ekseemitaolist allergilist reaktsiooni ja see võib kesta veel pikka aega peale päikesekäes viibimist. Sarnaselt Octocrylenile muudab ka Oxybenozone hormonaalset taset. See aine imendub nahka väga kiiresti ja sellest on meie kehas raske lahti saada. Näiteks USA Haiguste kontrolli ja ennetamise keskuste (CDC) andmetel on 97 protsendil ameeriklastest seda kemikaali kehas ringlemas, kuna see võib koguneda kiiremini kui meie keha suudab sellest lahti saada.
Homosalate – See UV-kiirgust neelav koostisosa aitab päikesekreemil nahka tungida. Kui koostisosa on imendunud, koguneb homosalaat meie kehasse kiiremini, kui me sellest lahti saame, muutub toksiliseks ja häirib meie hormoone.
Octisalate – aine võib põhjustada nahal allergilisi reaktsioone.
Meie juurest leiad kõrge standaridiga päikesekaitsetooted, mis sisaldavad looduslikku päikesekaitset (titaaniumdioksiidi). Daily Sun toodetel on innovatiivne keemiline kaitsefilter, mida peetakse kõige ohutumaks inimesele ja ka ökosüsteemile. Need ei jäta valget kihti, kuid need ei kanna aga ökosertifikaati. Leia kõik Alphanova Sun tooted SIIT.
Allikad:
Ethylhexyl Methoxycinnamate (Explained + Products) (incidecoder.com)
ETHYLPARABEN
SAMUTI KA: isobutylparaben, phenylparaben, benzylparaben, pentylparaben,
Parabeene kasutatakse kosmeetikas säilitusainena, et takistada bakerite ja hallituse teket. Parabeene on aga uuritud ja leitud, et need häirivad hormoonide tootmist organismis ja kahjustavad viljakust.
Parabeeni saatuse määras 2004. aasta ilmunud uurimistöö, mis testis 20 inimese rinnakasvajat ja leidis kõigis nendes parabeene. Muideks see oli enne sotsiaalmeedia ajastut, kuid see uurimus suutis siiski levida piisavalt, et parabeen = vähki tekitav säilitusaine.
Üleval toodud parabeenid on Euroopa kosmeetikas keelatud, küll aga mitte USA-s. Lisaks sellele on parabeene veel mitmes eri vormis, mis ei ole keelatud, vaid reguleeritud. Kahjuks aga tihti ei kontrollita koostisaineid piisavalt, seega soovitan vältida kõiki tooteid, kus koostisaines on sees parabeen.
Allikad:
TALC
SAMUTI KA: COSMETIC TALC, FRENCH CHALK, MAGNESIUM SILICATE TALC, TALC (MG3H2(SIO3)4)
Tegemist on looduslikult esineva pulbrilise tootega, küll aga see esineb ja kaevandatakse koos asbestiga, mis on väga tugevalt vähki tekitav aine. Kuigi on tehtud palju uuringuid ja müüdakse talki, mis on ”asbesti” vaba, ei julgeks siiski mina seda kasutada. Talki leidub väga palju traditsioonilises kosmeetikas ning beebipulber on talgi põhjal!
Allikad:
PARAFFIN
SAMUTI KA: paraffin liquidum, mineral oil, petrolatum, petroleum, petroleum jelly
Parafiin on kõige lihtsamini öeldes nafta kõrvalsaadus, mida saadakse bensiini valmistamisel. Nafta seevastu on mittetaastuv ja mürgine loodusvara. Põhjus, miks parfiini kosmeetikas kasutatakse on selle odavus. Kui kosmeetikatööstuses kasutatav parafiin muudab naha pehmeks (kindlasti olete kuulnud salongides ja spaades pakutavatest parafiinihoolitsustest), siis tegelikkuses on tegemist kemikaaliga, mis tekitab nahale kileja kihi, ei lase nahal hingata, mis omakorda ummistab poore, enneaegset vananemist jne.
PHTHALATES
SAMUTI KA: dibutyl phthalate, diethyl phthalate
Kasutatakse eelkõige parfüümides, et nende lõhn püsiks nahal kauem. Ftalaadid on väga ohtlikud ning on teaduslikult tõestatud, et võivad mõjutada rasedust, sündiva lapse kaalu.
Kahjuks on tegemist koostisainega, mida pakendil tihtipeale ei märgita. Kuna parfüümide koostisosad on salastatud, ei tea me palju neid kasutatakse.
Soovitame kasutada parfüümide asemel eeterlikke õlisid või Eesti enda HURM parfüüme.
SÜNTEETILISED LÕHNAINED
SAMUTI KA: aroma, parfum, perfume, fragrance
Sünteetilised lõhnained on kemikaalid, mis on loodud laboris.
Sünteetilised lõhnained võivad põhjustada allergiat, nahaärritust, sügelust, peavalu, väsimust, dermatiiti, pigmendi laike, lisaks võivad olla mürgised ja vähki tekitavad.
Sünteetiliste lõhnainete asenduseks saab kasutada eeterlikke õlisid. Pane tähele, et aroomiõlid on ka sünteetilised, seetõttu kasutame VegePures ainult 100% eeterlikke õlisid toodete tegemisel. VegePurest leiad veel Nurme 100% eeterlikud õlid.
SÜNTEETILISED VÄRVAINED
Sünteetilisi värvaineid on väga palju erinevaid. Need annavad erksaid toone. Tuntum neist on RED40 ehk võlupunane.
Sünteetilisi värvaineid sünteesitakse naftast.
Kas on võimalik neid asendada? Muidugi! Mineraalsete ja taimsete värvipigmentidega! Üks populaarsemaid on raudoksiid, mida leidub looduses ning ei tekita allergiaid jne.
SULFAADID
SAMUTI KA: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfoacetate (SLES), Naatrium Laureth Sulfate või Ammoniom Laureth Sulfate (ALES), Sodium Coco-Sulfate (SCS).
Sulfaate kasutatakse eelkõige šampoonides ja dušigeelides, et anda tootele vahutavust. Sulfaadid võivad olla nii looduslikku kui ka sünteetilist päritolu.
Enamjaolt on sulfaadid pärit naftast, looduslikku päritolu sulfaate saadakse aga ka kookospähkli ning teiste taimede õlidest.
Looduslikku päritolu sulfaadid:
- Sodium Laureth Sulfoacetate (SLES)
- Sodium Coco-Sulfate (SCS)
Kui aga on väga tundlik peanahk, soovitame sulfaate üldse vältida. Näiteks leiate looduslikud, sulfaadivabad tahked šampoonid ja palsamid Eesti brändilt Pure Shores Artisan.
ALUMIINIUM
Alumiiniumi näol on tegemist raskemetalliga, mida on väga raske kehast väljutada. Seda kasutatakse deodorantides, mis aitab blokeerida higinäärmeid ja takistab higistamist. See on aga inimkehale vastuolus ning pikaaegselt kasutamisel vähki tekitav (eriti naistel). Lisaks seostatakse alumiiniumit ka Alzheimeri tõvega.
Looduslike deodorantite kohta saad lugeda rohkem SIIT.
SILIKOON
SAMUTI KA: dimetikoon, tsüklometikoon, difenüülimetikoon, dimethicone
Silikoonid on levinud lisandid nii šampoonides, palsamites kui ka nahahooldustoodetes, et anda niisutavat omadust.
Küll aga võib silikoon tekitada allergiat, punetust, sügelust. Toode ei ole biolagunev ja jääb seetõttu pikaks ajaks keskkonda, saastades loodust ja veekeskkonda.
Pane tähele, et samuti kasutatakse silikooni mineraalkosmeetikas, aga veidi teise nime all silica ehk ränikivi, mis on toodetud liivast.
Phenoxyethanol
SAMUTI KA: Phenoxyethanol 2-Phenoxyethanol Euxyl K® 400 (mixture of Phenoxyethanol and 1,2-dibromo-2,4-dicyanobutane) PhE
Üldiselt peetakse alla 1% kasutamisel phenoxyethanoli kosmeetikas suhteliselt ohutuks. Üle 1% ei tohi antud säilitusainet toote koostises olla (pane tähele – Euroopa Liidus).
Mõned uuringud aga viitavad sellele, et säilitusaine võib ärritada nahka, eriti tundlikku. On leitud ka allergilisi reaktsioone. Allergiline reaktsioon aga on kadunud peale selle koostisaine vältimist.
Väikelaste puhul on oluline olla ettevaatlik, sest phenoxyethanol võib mõjutada närvisüsteemi. 2008. aastal hoiatas FDA tarbijaid, et nad ei ostaks Mommy’s Bliss nibukreemi, sest selles koostises leiduv fenoksüetanool pärssis kesknärvisüsteemi ning põhjustas rinnaga toitvatel imikutel oksendamist ja kõhulahtisust.
2015. aasta uuring näitas, et doppleri ultraheligeel põhjustas nahapõletikku, kuna see geel on segatud kokku parabeenidega, mis teeb toote veel mitmeid kordi hullemaks.
Phenoxyethanol on loomadel testitud säilitusaine. Seega ei sobi see vegan kosmeetikasse.
Kusjuures fenoksüetanooli võib looduslikult leida rohelises tees, kuid tööstuslikult kasutatav koostisosa toodetakse sünteetiliselt laboris.
Enimlevinud loomsed kosmeetilised koostisained
Karmiin (Carmine)
Punane pigement, mida saadakse purustatud kilptäidest.
Mesilasvaha (Beeswax, Cera alba, Cera flava)
Mesilaste vahanäärmete eritis. Alternatiiviks võiks kasutada näiteks kanelilla vaha kandelilla taimest või karnauba vaha brasiilia palmipuust.
Loomsed rasvad ja õlid (Tallow, Sodium Tallowate, Hydrogenated Tallow, Fatty Acids, Sodium Salts, Suet, Lard, Animal Fat, Stearic Acid, Dihydrogenated Tallow Phthalic Acid Amide, Hydrogenated Tallow Betaine, Oleic, Benzoic, Myristic Acids).
Alternatiivina saab kasutada taimseid õlisid nagu näiteks kookosõli.
Keratiin (Keratins, Animal Keratin, Kertain Amino Acids, Hydrolysed (Animal) Protein, Cheratina, Detoxin, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Hair Keratin)
Saadakse sarvedest, küünistest, kapjadest, sulgedest ning ka looma karvadest. Kasutatakse juukse- ja küünehooldusvahendites.
Kollageen (Collagen, Hydrolysed collagen)
Loomne valk, enamasti pärit kanajalgadest ja loomasarvedest. Populariseeritakse vananemisvastastes nahahooldustoodetes kui kortsude tasandajat, hoolimata tõsiasjast, et kollageenimolekul imendub väga halvasti (kui üldse) ega kutsu esile naha loomulikku kollageenitootmist.
Östradiool (Estradiol, Estrogen, Conjugated Estrogens, Premarin)
Naissuguhormoon, mida saadakse tiinete märade uriinist. Sisaldub kreemides, parfüümides ja ka antibeebipillides.
Hüalüroonhape (Hyalyronic Acid)
Enamlevinumaks hülalüroonhappe allikaks on kukehari, kuid võimalik ekstraheerida ka bakterikultuuridest. Seob nahas niiskust ja säilitab kollageenikudede elastsust, mistõttu kasutatakse täitesüstides, niisutava toimega seerumites, maskides ja kreemides.
Glütserool/Glütseriin (Glycerin/Glycerol)
Värvitu-lõhnatu viskoosne vedelik, mis saadakse loomsetest rasvadest. Alternatiivina saab seda ka kookose- ja sojaõlidest. Glütseriin on seebitootmise kõrvalsaadus, mida kasutatakse toodete pehmuse ja määrdevõime parandamiseks ning niisutavate omaduste pärast.
Guaniin (Guanine, CI75170, Crystalline Guanine, Natural Pearl Essence)
Guaniin on lindude, nahkhiirte ja roomajate väljaheidete koostisosa. Või peenestatud kalasoomustega alkoholitõmmis, mida kasutatakse huulepulkades, küünelakkides, šampoonides sillerdava efekti-läike andmiseks.
Kaseiin (Casein, Caseinate, Sodium Caseinate)
Lehmapiimavalk, mida kasutatakse juuksehooldusvahendites ja näomaskides. (Ja kondoomide töötlemisel).
Skvaleen (Squalene)
Saadakse haide maksast, kuid alternatiivina võimalik ka saada oliiviõlist.
Kasutatakse kreemides, losjoonides ja seerumites hästiimenduvate ning pehmendavate ja libestavate omaduste tõttu.
Ambra ehk hall merevaik (Ambergris)
Kašeloti jämesooles tekkiv lõhnav vahataoline aine, mis kasutatakse parfüümides. Olemas sünteetiline alternatiiv.
Karbamiid ehk uurea ehk kusiaine (Urea, Uric Acid, Allantoin, Alcloxa, Aldioxa, Carbamide, Imidazolidinyl Urea)
Saadakse loomade uriinist. Kasutatakse kreemides, deodorantides, juuksevärvides ja suuhügieenivahendites. Olemas sünteetiline alternatiiv.
Kolesterool (Cholesterol)
Loomarasva derivaat, mida kasutatakse vananemisvastastes kreemides kortsude tasandamiseks.
Lanoliin (Lanolin, Aliphatic Alcohol, Cholesterin, Isopropyl Lanolate, Laneth, Lanogene, Lanolin Acids, Wool Fat, Wool Wax, Lanolin Alcohol, Lanosterols, Triterpene Alcohols, Lanthionine)
Villavaha ehk kollakasvalge rasune aine, mida eritavad villa kandvate loomade rasunäärmed. Puhastatud lanoliini kasutatakse kosmeetikatööstuses alates huulepulkadest ja kreemidest habemeajamisvahtude ja kulmuvahadeni.
Letsitiin (Lecithin)
Vahajas aine, mida saadakse piimast, verest ja munadest. Kasutatakse kreemides, seepides, šampoonides, huulepulkades. Vegan-sõbralik versioon kannab nime soja-letsitiin, mis on valmistatud sojaubadest.
Muskus (Musk)
Isaste muskushirvede, kobraste, saarmaste, metskasside sugunäärmete eritis, mida kasutatakse parfümeeriatööstuses. Olemas sünteetiline alternatiiv. Otsi parfüümipudelilt sõna cruelty-free musk.
Oleiinhape (Oleic Acid)
Loomse päritoluga rasvhape, mida kasutatakse pehmendajana nii vedel- kui tahketes seepides, küünelakkides ja erinevates nahahooldustoodetes. Looduslikku alternatiivi saadakse oliividest ja pähklitest.
Platsenta (Placenta, Poypeptides Protein, Placentine, Protein Hydrolysate)
Enamasti pärineb platsenta tapamaja loomadelt. Kasutatakse kreemides, šampoonides, juukseravivahendites.
Steariinhape (Stearic Acid)
Kui tootel ei ole just märgitud taimset päritolu, on see suure tõenäosusega valmistatud mitmete erinevate loomade, nt lehmad, sead ja lambad, rasvast.
Želatiin (Gelatin, Gel, Hide Glue, Isinglass, Kosher, Halal Gelatin)
Liimjas vedelik, mida keedetakse kontidest, kõõlustest, kärssadest, kapjadest, nahast ja kollageenist. Kasutatakse šampoonides, näomaskides, küünehooldusvahendites ja lakieemaldites.